karstspiede

Kas ir karstspiede?

Karstspiedes procesā ar sakarsētu magnēzija klišeju materiāla – ādas, ādas imitācijas vai papīra – virsmā tiek iespiests reljefs. Reljefu var izcelt ar metālisku vai krāsainu foliju; tad to sauc par folijspiedi.

Izdala sekojošus karstspiedes veidus: blindspiedums, folijspiede un cilspiedums.

  • Blindspiedums, aklais spiedums (no vācu valodas «blint» – akls), tiek veikts ar klišeju jeb presformu palīdzību. Tās iespiežas priekšmeta virsmā, veidojot nospiedumu, kura apjoms un dziļums ir atkarīgs no pieliktā spiediena spēka un temperatūras. Iegūtais logotips, attēls vai reklāma izskatīsies iespiests un bieži vien būs mazliet tumšākā krāsā nekā pārējais materiāls. Tas izskaidrojams ar materiāla nenoturību pret augstu temperatūru;
  • Folijspiede. Attēls tiek iegūts, ar karstu klišeju materiālā iespiežot metālisku vai pigmentētu foliju – biežāk zelta vai sudraba. Šī tehnoloģija ir piemērota ādas, tās imitācijas, papīra un atsevišķu plastmasas veidu apstrādei. Bez zelta un sudraba krāsām logotipi, attēli vai reklāmas var tikt iespiesti arī ar citu krāsu foliju – sarkanu, zaļu, zilu, dzeltenu u.c.
  • Cilspiedums veidojas no divām atsevišķām formām: ieliekta šablona un tā precīza kontrreljefa – izliektas matricas. Spiešanas procesā no virspuses spiež ieliektais šablons, bet no apakšpuses – izliektā matrica, kā rezultātā materiāls tiek deformēts un uz tā parādās attēls, kas ir paaugstināts attiecībā pret pārējo materiāla virsmu. Materiāla otrā pusē sanāk padziļināts attēls. Tādā veidā iegūst arī cilspiedumu ar foliju – spiedums vienlaikus ar štanci. Cilspieduma materiāli ir papīrs un kartons. Dažreiz ar šiem paņēmieniem izdodas iespiest attēlus arī uz koka un plastmasas.

Karstspiedes pielietošanai suvenīru apstrādē ir daži ierobežojumi, piemēram, nav iespējams uzdrukāt pilnkrāsu attēlu, attēlot pustoņus un pakāpeniskas krāsu pārejas. Tāpat iespējams, ka nelielas detaļas un tievas līnijas netiks pietiekami labi attēlotas, un tas lielākoties ir atkarīgs no apstrādājamā materiāla stingruma. Kā ierobežojošu faktoru karstspiedei var minēt arī nepieciešamību pēc samērā dārgām metāla klišejām, kuru izgatavošana ne vienmēr attaisnojas nelielu tirāžu apdrukāšanai.

raksti mums

    * Obligāti aizpildāmie lauki. Piespiežot pogu “Sūtīt” Tu piekrīti savu personas datu nodošanai un apstrādei SIA “enivo”.