Šodien, kad pandēmijas laikā liela daļa cilvēku strādā pašizolācijā no mājām, video zvanu un video konferenču risinājumi ir īsts glābiņš, kas, neraugoties uz attālumu starp sarunas dalībniekiem, rada klātbūtnes sajūtu.
Zemāk apkopojām 5 populārākās kļūdas, kas var sagraut video zvanu vai konferenci, kā arī vienkāršus padomus, kas palīdzēs Tev no šīm kļūdām izvairīties.
1. Tevi grūti dzirdēt
Jebkurā verbālā komunikācijā pats svarīgākais ir skaņa – tās dzidrums. Tas ir Tavs uzdevums nodrošināt, lai otrā pusē Tevi skaidri dzird un viegli saprot Tevis teikto bez regulāras pārvaicāšanas.
Ko darīt?
- Turi mikrofonu pēc iespējas tuvāk mutei
Jo tālāk no Tevis mikrofons, jo vairāk tas uztvers nevis tiešo skaņu no Tavas mutes, bet telpā radītu reverberāciju (t.i., atbalsi). Mikrofonam atrodoties tālu, otrā pusē dzirdēs Tavu balsi “kā mucā” un ar grūtībām varēs saprast runājamo. Tāpēc turi to pēc iespējas tuvāk mutei (10–20 cm attālumā) – vislabāk, ja izmantosi austiņas ar iebūvēto mikrofonu vai atsevišķu ārējo mikrofonu.
- Samazini reverberāciju (atbalss efektu)
Veic video zvanu tajā istabā, kurā ir visvairāk mīksto mēbeļu! Vislabāk – guļamistabā. Mīkstās mēbeles (un arī aizkari, mīkstie grīdas segumi u.tml.) absorbē skaņu, ievērojami samazinot “mucas” efektu.
- Samazini ārējos trokšņus
Aizver logus un durvis. Izslēdz jebkādas iekārtas, kas rada troksni! Parūpējies, lai mājinieki (piemēram, bērni) Tevi zvana laikā netraucē.
- Konferencē izslēdz mikrofonu, kad nerunā
Piedaloties konferencē, kad Tu nerunā, izslēdz mikrofonu. Fons, ko neizbēgami rada mikrofons, traucēs citiem dalībniekiem dzirdēt vienam otru. Diez vai Tu vēlies, lai visi konferences dalībnieki dzirdētu kā rej Tavs suns, spiedz bērni vai līst ūdens vannas istabā! ?
2. Tevi grūti redzēt
Tā vietā, lai redzētu Tevi, sarunas biedrs Tavas sejas vietā redz melnu plankumu uz gaiša fona. Problēma ir pretgaisma, kas nonāk kamerā, jo Tev aizmugurē ir logs, cits gaismas avots vai arī gaisma, ko atstaro glancētas mēbeles vai citi priekšmeti. Šāds skats rada ļoti neprofesionālu iespaidu.
Ko darīt?
- Gaismas avots – no sāna vai no priekšas
Atrodi tādu vietu istabā, lai gaismas avots ir Tev no sāna vai no priekšas. Tam jābūt arī ārpus kadra – t.i., vismaz 1,5 m attālumā no Tevis. Palūko, lai aiz Tevis nav arī kādu glancētu priekšmetu, kas atstarotu gaismu!
3. Skaņa vai video “iebuksē” ik pa laikam
On-line video translācijai nepieciešams ātrs internets. Ja Tavās mājās WiFi tīklam pievienoti citas ierīces, video translācijai vienkārši var pietrūkt resursu un tā sāk “buksēt”!
Ko darīt?
- Izmantojot mājās WiFi, pārliecinies, ka video zvana/konferences laikā citas ierīces (datori, TV, bērnu planšetes u.tml.) ir izslēgtas, tādējādi atbrīvojot resursus video translācijai.
4. Tu izskaties “tikko no gultas”
Domas no sērijas “gan jau tik labi mani neredz” ir maldinošas. Gan nemazgātus un nesakārtotus matus, gan kosmētikas trūkumu, gan Tavu pidžamu – to visu ļoti labi var novērot on-line video pārraidē ?.
Ko darīt?
- Neslinko – sakārtot sevi tā, it kā tu dotos uz īsto klātienes tikšanos!
5. Fons Tev apkārt grauj iespaidu
Nesaklātā gulta, trauku kaudze, nepabeigts remonts, apkārt staigājošie mājinieki pidžamās utt. – tas viss rada ļoti neprofesionālu iespaidu.
Ko darīt?
- Atrodi vietu istabā, kur Tev aizmugurē būtu pēc iespējas vienmērīgs fons (piemēram, krāsota siena). Raugies, lai kadrā nenonāktu priekšmeti, kas atstaro gaismu! Vēl labāks (un nedārgs) risinājums ir speciāla fotosiena – plats (vismaz 1,5 m platumā) roll-up stends ar speciālu matētu virsmu. Ar šādu Tu varēsi dažās sekundēs pārvērst istabu par profesionālu video studiju, jo roll-up stenda fons pilnībā nosegts to, kas otrai pusei nav jāredz, uz tā būs Tava uzņēmuma logotips, kā arī pareizi izvēlēts materiāls neveidos atspīdumus (pretgaismu). Šāds stends maksā pavisam nedaudz, bet acīmredzami rada profesionālu iespaidu. Turklāt, kad tas nebūs vajadzīgs, to pāris desmit sekunžu laikā varēsi izjaukt un nolikt zem gultas!