Kļūdas kalendārā – nepieļaujami

Lai arī mūsdienu tehnoloģijas piedāvā dažādus modernus risinājumus, tomēr drukātie kalendāri joprojām ir mūsu sabiedrotie visu cauru gadu. Reizēm tie ir pavisam nemanāmi,  aizņem mūsu sienas vai galdus, tai pašā laikā, mēs ik pa brīdi uzmetam tiem acis, lai atcerētos par kādiem svētkiem vai plānotu savu laiku.

Cik tie ir uzticami un paredzami! Vai tad ne? Vai tiešām iespējams, ka tie mūs māna? Vai tajos mēdz būt kļūdas?

Kā pierāda enivo pētījums, diemžēl lielā daļā gadījumu atbilde ir jā! Esot poligrāfijas biznesā kopš 2007. gada esam sastapušies ar dažādiem klientu stāstiem un saviem novērojumiem. Visbiežāk, klienti pat nav iedomājušies, ka tāda problēma pastāv un dzīvo pārliecībā, ka viņu individualizētais kalendārs ir pati pilnība. Pirms jautājuma saraksta aicinām apskatīt kādas ir kļūdas un kā tās rodas.

Kādēļ kalendāros rodas kļūdas?

Kļūdu rašanās kalendāros ir atkarīga no dažādiem faktoriem – viens no izplatītākajiem – ražotāja vēlme papildus nopelnīt kalendāra ražošanā, neņemot vērā kā tas ietekmēs kvalitāti – lētāka papīra izvēle, nepieredzējuši un neuzmanīgi darbinieki, trūkst izpratnes par procesu, “viena cilvēka orķestris” – situācijas, kurās gan par dizainu, gan par maketu atbild viens darbinieks. Katrai profesijai ir savs atbilstošākais cilvēka tips – dizaineri – tās ir radošas personības, maketētāji – precīzas līdz pat milimetra simtdaļai. Šī situācija, kļūst par iemeslu kļūdām. Lai cik skaists un vizuāli veiksmīgs ir kalendārs, ja tā tehnisko daļu vada radošā personība – ir liela kļūdas varbūtība. Katram cilvēku tipam ir stiprās un vājās puses, tādēļ ir svarīgi, lai par tehnisko daļu atbildētu attiecīgie speciālisti.

Kalendāru izgatavošana nav tikai skaistas bildes ievietošana, tas ir garš un sarežģīts process, kas prasa daudz laika un koncentrēšanās. Ja tā procesi nav pārdomāti, tas rezultējas kļūdās. Piemēram, ja pārbaudē tiek iesaistīt daudz cilvēku bez vienotas sistēmas – kalendārs būs pārbaudīts, bet vai būs atrastas un novērstas kļūdas.

Kādas ir izplatītākās kļūdas kalendāros?

Vārdadienu kļūdas – Valsts valodas centrs regulāri izskata ierosinājums paplašināt vārda dienas kalendāru ar dažādiem personas vārdiem, ja šim sarakstam netiek sekots līdzi, var tikt izlaisti personu vārdi. Papildus vārda dienu neievietošanai, bieži izplatīta problēma – pārrakstīšanās vai vārdu dublēšana.

Ar vārda dienām problēmas var būt ne tikai ar dublēšanos, tās var būt pie nepārdomāta dizaina. Radot dizainu kalendāram netiek ņemts vērā, ka ir dienas kurās ir ļoti gari vai daudz vārdu. Rezultātā – vārdiem nepietiek vietas, tie saplūst ar datuma ciparu vai tiek pārnesti otrā rindā, kas kopējo tēlu padara nevīžīgu. 

Kļūdas datumos – kalendāru bloku veidojot, mēneši bieži vien tiek sakopēti un attiecīgi pareizi izlīdzināti, ja nav pieredzes šajā procesā, tas ir ilgs un nogurdinošs darbs ar plašām kļūdu iespējām – datumi un vārdi dublējas vai mēnesis sākas nepareizā dienā.

Kļūda, ko bieži ar netrenētu aci nevar pamanīt, datumu atstarpes nav precīzi izlīdzinātas visam gadam.

Nepareiza papīra izvēle – kā iepriekš minējām, lai ietaupītu līdzekļus, bieži vien kalendāra lapām tiek izvēlēti plānāki un lētāki papīri. Rezultātā iepriekšējais vai nākošais mēnesis spīd cauri, kopā veidojot lētu iespaidu par kalendāru un uzņēmumu, kas to ir dāvinājis. Kartona izvēle kalendāra pamatnei arī ir būtiska, ja tas izvēlēts pa biezu, locījuma vietas plaisās.

Papīra šķiedra – ražošanas procesā papīram saglabājas šķiedras virziens. Šī papīra īpašība ir jāņem vērā, ražojot kalendāru, jo kalendāra lapas un pamatne var locīties, rullēsies, deformēties, radot nevīžīgu iespaidu. Izvēloties tehniski pareizu škiedras virzienu, šīs problēmas var samazināt, vai pilnībā likvidēt.

Neparocīgs kalendāra datumu lodziņš – ja datuma lodziņš sienas kalendāriem tiek stiprināts ar gumiju kalendāra aizmugurē, tas deformēs un locīs kalendāra lapas, sliktākajā gadījumā – gada vidū gumija plīsīs.

Šobrīd lielākais skaits kļūdu, ko enivo kā paraugu saņēma no kāda klienta, ir 47 kļūdas – sākot ar tehniskajām niansēm par atšķirīgiem toņiem, beidzot ar vārda dienām, kurās personu vārdi tiek pārnesti jaunā rindā.

Aicinām lejupielādēt sagatavoto materiālu par to, kas jāprasa pasūtot kalendārus – 5 jautājumi, kas izglābs Jūsu uzņēmuma reputāciju.